Recenzja Lenovo G700 (1005M, Intel HD)

Na przykładzie testowanego już wcześniej Lenovo G580 przekonaliśmy się, że idea projektu jednej obudowy dla notebooków z tak szerokiego przedziału cenowego jak 1000-3000 zł jest naprawdę dobrą. W dzisiejszym teście przyjrzymy się innemu modelowi od Lenovo - G700, który po pierwsze również możemy spotkać w kilku segmentach cenowo-wydajnościowych, a po drugie w testowanej specyfikacji jest jedną z najtańszych "siedemnastek" na rynku - a te zawsze cieszyły się zainteresowaniem klientów. Czy G700 to równie udana konstrukcja co G580? Po odpowiedź zapraszamy do testu!


Wygląd i wykonanie

Projektanci obudowy Lenovo G700 stanęli przed nieczęstym wyzwaniem zaprojektowania konstrukcji, która będzie służyć dla mnogiej liczby konfiguracji w przedziałach cenowych od półtora tysiąca do ponad trzech i pół tysiąca złotych. Wywiązali się z tego zadania znakomicie. Wygląd G700 nie porywa, to bardzo prosta konstrukcja, ale przez to uniwersalna. Założeniem tej klasy są sprawdzone, klasyczne rozwiązania a nie wyszukany design. Czarny plastik na klapie matrycy oraz na spodniej części pokryte są łagodnym wzorkiem. Plastikowa powierzchnia pulpitu ucharakteryzowana została na czarne szczotkowane aluminium. Mimo dość potężnego wyglądu, waga testowanego egzemplarza okazała się całkiem przyzwoita, 2,88 kg to niedużo jak na 17 calową maszynę.
Lenovo G700 Lenovo G700 Lenovo G700
Czarna obudowa z grubego plastiku o wymiarach 414 mm x 270 mm i grubości do 36mm może wydawać się nieco siermiężna, ale za to jest zupełnie odporna na typowe naciski i ściski. Nie można złego słowa powiedzieć o jakości spasowania elementów, nigdzie nie ma żadnych luk ani innych nadmiarowych szczelin. Obudowa panelu ekranu, mimo iż jak wspominaliśmy została wytworzona z tworzyw sztucznych, dzięki swojej grubości dość dobrze chroni matrycę. Jedynym aspektem, w którym obudowa nie prezentuje się naprawdę świetnie jest pewna podatność na zatłuszczenia.
Lenovo G700 Lenovo G700  Lenovo G700
Zawiasy o szerokości 15mm działają z doskonale dostosowanym oporem i bardzo stabilnie utrzymują matrycę. Przy 17-calowych ekranach nie jest to tak oczywiste. Aby notebook zamknął się pod siłą grawitacji należy opuścić klapę ekranu na 3 cm od podstawy (jest to do tej pory najmniejsza odległość odnotowana w naszych testach a zarazem doskonałe potwierdzenie wysokiej sprawności zawiasów).  Maksymalny kąt odchylenia 135 stopni jest niewiele większy od typowego.
Lenovo G700 Lenovo G700
Lenovo G700 Lenovo G700
Rozlokowanie złącz, ze względu na umieszczenie dwóch z trzech dostępnych USB na przedzie prawej ściany nie może zyskać naszego uznania. Generalnie skumulowanie wszystkich portów blisko przedniej krawędzi sprzyja powstaniu plątaniny kabli na biurku. Sama ilość złącz i ich rodzaj są zupełnie typowe. Na wyposażeniu Lenovo G700 znajdują się dwa porty USB 2.0, pojedyncze złącze audio, blokada Kensington, czytnik kart, pojedynczy USB 3.0, LAN, HDMI, D-SUB, oraz gniazdo zasilania.
Lenovo G700
Lewa strona -złącze zasilania, wylot powietrza, VGA,
HDMI, LAN, USB 3.0, czytnik kart pamięci
Lenovo G700
Po prawej stronie - jack 3,5 mm combo, 2x USB 2.0, napęd DVDRW, gniazdo Kensingtona
Lenovo G700
Na przedniej krawędzi - diody sygnalizacyjne
Lenovo G700
Tylna krawędź - bateria

Diody sygnalizacyjne zostały ograniczone do minimum i umieszczone w jednym z najlepszych do tego miejsc, czyli w lewej części przedniej krawędzi. Kontrolki w G700 sygnalizują status zasilania, status baterii, oraz stan klawisza Caps Lock. Czytnik kart pamięci znajduje się po lewej stronie, dość nietypowo wciśnięty pod USB. Przez to korzystanie z niego może okazać się nieco kłopotliwe przy dużym pendrive wystającym z powyższego portu.
Lenovo G700 Lenovo G700
Większą część spodu stanowi jednolita solidna klapa serwisowa. Aby móc ją zdjąć wystarczy odkręcić dwie klasyczne śrubki krzyżakowe. Jej zdjęcie gwarantuje dostęp do pamięci operacyjnej, dysku twardego, karty sieci bez przewodowej, procesora, a także co jest dużym plusem, do układu chłodzenia. Procesor umieszczono w klasycznym sockecie FCPGA988, co umożliwi upgrade procesora w przyszłości.
Lenovo G700
Lenovo G700

Klawiatura

Lenovo G700

Klawiatury  Accutype instalowane w notebookach firmy Lenovo już jakiś czas temu podbiły serca naszej redakcji. Lenovo G700 utwierdza nas w dotychczasowych przekonaniach. Klawiatura jest niemal idealnie podparta, wszystkie klawisze mają stosowne wymiary (minimalne zwężenie klawiszy bloku numerycznego jest wręcz symboliczne), a matowa powierzchnia ochronnej kratownicy doskonale spełnia swoje zadania. Klawisze charakteryzują się przyjemnym skokiem i stosowną odpowiedzią, a ich praca jest dość cicha. Klawiatura wyposażona jest w blok numeryczny, nie ma natomiast podświetlenia.


Touchpad

Lenovo G700

Czarny matowy touchpad z dwoma klasycznymi przyciskami to dziś już coraz rzadziej spotykany widok. G700 zaprojektowane jest jednak w bardzo tradycyjny sposób a sam gładzik idealnie wpisuje się ten schemat. Nie zabrakło mu jednak wszystkich najnowszych możliwości. Oprogramowanie firmy Elan zapewnia wsparcie zarówno dla funkcji klasycznych takich jak scroll przy prawej krawędzi, jak i dla nowoczesnej obsługi gestami.
Sama płytka jest gładka i dość przyjemna w dotyku, a przyciski działają z krótkim i twardym skokiem.

<< < 1 2 3 4 5 6 > >>

Dodaj komentarz