Recenzja Acer Aspire E1-570G (15,6", Intel Core i3-3217U, NVIDIA GeForce GT 740M)

Acer Aspire E1-570G to kolejny po modelach 572G i 530G notebook zabudowany w identycznej obudowie. Tym razem do dyspozycji mamy inne podzespoły, bo niskonapięciowy procek i3 Ivy Bridge oraz grafikę GT740M - nie najmłodsze podzespoły, ale w bardzo atrakcyjnej cenie. Zapraszamy do testu!


Wygląd i wykonanie

Opis obudowy oraz zdjęcia pozyskane są z recenzji Acera Aspire E1-572G, który zamknięto w identycznej konstrukcji co testowany obecnie model E1-570G. Dlatego proszę nie sugerować się naklejkami AMD na obudowie oraz oznaczeniami z wcześniejszego modelu.

Nie można napisać by obudowa Acera Aspire E1-570G wyróżniała się jakoś szczególnie na tle innych obudów całej serii Aspire, całość konstrukcji wykonano z szarawo-czarnych tworzyw sztucznych. Nie można również napisać, by obudowa była całkowicie nudna, bowiem jej powierzchnie rozjaśniają srebrzyste i metaliczne drobinki, które dodają notebookowi klasy. Pod względem gabarytów obudowa Acera E1-570G nie odbiega od normy dla 15-tek, 26 mm x 382 mm x 256 mm. Dodatkowo, notebook nie jest bardzo ciężki ważąc 2,3 kg.
Acer Aspire E1-570G Acer Aspire E1-570G Acer Aspire E1-570G
Plastikowa obudowa korpusu nie jest przykładnie sztywna, ale w tak budżetowym laptopie nie daje powodów do narzekania. Spasowanie pulpitu z podstawą jest zadowalające, nie ma ani ostrych krawędzi, ani innych rzucających się w oczy niedoskonałości. Powierzchnie jednostki centralnej maskują większość zanieczyszczeń, ale nie są na nie w zupełności odporne. Pulpit jest wyprofilowany tak, że klawiatura znajduje się poniżej poziomu przedniej strony laptopa. Daje to dużą wygodę korzystania z klawiatury.

Klapa ekranu podobnie jak jednostka zasadnicza w dużej mierze maskuje zanieczyszczenia i podobnie jak korpus, nie jest szczególnie odporna na naciski i inne trudy codziennego użytkowania.
Acer Aspire E1-570G Acer Aspire E1-570G Acer Aspire E1-570G
Zawiasy ukryte pod maskownicą o szerokości 18 mm w notebooku 15 calowym wyglądają całkiem dobrze. W Acerze Aspire E1-570G budzi uznanie maksymalny kąt rozchylenia bliski 150 stopniom. Za pozytywny aspekt uznajemy także właściwie dobrany opór zawiasów, które stabilnie utrzymują matrycę w pożądanym położeniu.
Acer Aspire E1-570G Acer Aspire E1-570G
Acer Aspire E1-570G Acer Aspire E1-570G
Rozłożenie i ilość portów nie jest wybitnie optymalna, jednak w budżetowym laptopie wybaczamy. Z prawej strony umieszczono dwa USB (2.0), napęd optyczny i gniazdo zasilania. Lewy bok natomiast zajmuje jedno gniazdo audio, USB (3.0), HDMI, D-SUB, LAN, blokada Kensington. Tył klasycznie przeznaczono na akumulator, przód zaś na czytnik kart SD i kontrolki informacyjne.
Acer Aspire E1-570G
Lewa strona - Blokada Kensington, D-Sub, LAN, HDMI, USB 3.0, audio 
Acer Aspire E1-570G
Po prawej stronie - 2x USB 2.0, napęd optyczny, port zasilania
Acer Aspire E1-570G
Na przedniej krawędzi - czytnik kart SD

Acer Aspire E1-570G
Tylna krawędź  - akumulator

Diody sygnalizacyjne umieszczone po lewej stronie frontowej ściany i wskazują w kolejności od prawej stan: aktywności laptopa, stan ładowania baterii, pracę dysku twardego oraz aktywność karty wi-fi.
Acer Aspire E1-570G
Acer Aspire E1-570G
Spód laptopa wyposażony jest w średniej wielkości klapę serwisową do której dostępu wzbrania jedna, standardowa śrubka krzyżowa. Po otworzeniu klapki uzyskujemy dostęp do dwóch banków pamięci RAM (w naszym egzemplarzu jedno pozostawało wolne) oraz do dysku twardego.
Acer Aspire E1-570G
Acer Aspire E1-570G

Klawiatura i Touchpad

Acer Aspire E1-570GKlawiatura, jak w przeważającej większości współczesnych laptopów jest typu wyspowego. Układ klawiszy jest właściwie standardowy, wyróżniają się tylko dużo większy od standardowego przycisk „\” , nieco pomniejszona tylda „~” oraz miniaturowe strzałki. Pomniejszane kursory są częstą przypadłością w notebookach dysponujących pełnym blokiem numerycznym.

Klawiatura nie posiada podświetlenia - co chyba nikogo nie dziwi. Płytki klawiszy nie są szczególnie profilowane, ale delikatne zaokrąglone na rogach. Skok klawiszy średnio głęboki i średnio twardy, w sumie za sprawą dobrej odpowiedzi wprowadzanie tekstu jest dość płynne i przyjemne.

Acer Aspire E1-570GTouchpad Synaptics zamontowany w Acerze E1-570G to klasyczne urządzenie dysponujące dwoma przyciskami na jednej belce, ulokowanej poniżej płytki dotykowej. Takie rozwiązania w współczesnych laptopach są coraz rzadsze, a szkoda, bo jest to jeden z najbardziej funkcjonalnych układów. Płytka dotykowa charakteryzuje się powierzchnią pomalowaną w wzorki mogące sugerować pewną porowatość, a ta zasadniczo jest dość gładka i przyjemna w dotyku. Poza obsługą gestów, touchpad wspiera także klasyczną strefę przewijania w pionie. Klawisze pracują z krótkim i miękkim oraz cichym skokiem.
<< < 1 2 3 4 5 > >>

Dodaj komentarz