Nowy typ baterii litowo-jonowych zasili nasze urządzenia nawet dwa razy dłużej


Problemem dzisiejszych urządzeń mobilnej elektroniki użytkowej zazwyczaj jest bateria - jeśli np. phablet ma duży ekran o wysokiej rozdzielczości i jasności, to energia potrzebna na jego działanie jest nieporównywalnie większa niż w ekranach telefonów sprzed 10 lat. Baterie litowo-jonowe były póki co najlepszym rozwiązaniem, lecz nawet najlepszy wśród złych to nadal zły.


Naukowcy z Uniwesytetu Stanford prowadzili jednak badania nad tym problemem, których wyniki mogą poniekąd zrewolucjonizować oblicze urządzeń nie mających stałego podłączenia do prądu. Otóż nowy rodzaj baterii litowo-jonowej będzie mógł (przy tych samych wymiarach) zasilać nasz tablet, phablet czy notebook niemal dwa razy dłużej, niż istniejące akumulatory.


Nowe baterie będą przy tym dłużej zachowywały swoje właściwości, a chyba każdy długoletni użytkownik smartphona wie, jak denerwujący jest fakt stopniowej degradacji pojemności baterii. Stopień bezpieczeństwa został zachowany, co w praktyce oznacza, że baterie nadal mogą w pewnych warunkach wybuchać. Pan Steven Chu z Uniwersytetu w Stanford zapowiedział, że dalsze badania mogą wydłużyć czas pracy baterii nawet trzykrotnie - miałoby to bardzo duży potencjał nie tylko wśród producentów urządzeń przenośnych, ale i w sektorze elektrycznych samochodów.


Źródło:engadget.com

Dodaj komentarz